Říjen 2015

CHCETE BÝT PĚSTOUNI A MÁTE SPOUSTU OTÁZEK? NEJSTE JEDINÍ KDO SE PTÁ.

Často jsme dotazováni jaký je rozdíl mezi dlouhodobou a přechodnou pěstounskou péčí. V čem se liší podmínky. Jestli v přechodné pěstounské péči jde pouze o miminka nebo zda se do ní dostanou i starší děti. Ptáte se na to, jestli má pěstoun nárok na rodičovskou dovolenou a za jakých podmínek. Co je všechno třeba vyřídit na úřadech a zda se z přechodného pěstouna může stát dlouhodobý. Zajímá Vás jestli je možné být současně dlouhodobým i přechodným pěstounem. A pokud ano, jaká pak pěstounovi náleží odměna za jeho práci.

SOUD ŠALAMOUNŮV A PĚSTOUNSKÁ PÉČE

Soud Šalamounův a pěstounská péče

Zdeněk Matějček

Náhradní rodinná péče 
Kdy a jak se utváří vztah dítěte k matce a k otci, jaké jsou podmínky tohoto vztahu, za jakých okolností péče o dítě jinými osobami než vlastními rodiči může být problematická a za jakých okolností škodlivá není?

NAŠI PADLÍ ANDĚLÉ 6. Drtivý dopad! (příběhy dětí v náhradní rodině)

6. Drtivý dopad.

Rána střídala večery, noci přicházely a odcházely a my se učili žít s novými dětmi. Díky všem zabezpečovacím vynálezům se nám celkem dařilo bránit náš dům před úplným vybydlením. 

PĚSTOUNEM Z LEKNUTÍ 3. Být pěstounem není sranda! (příběh Ilony)

Pěstounem z leknutí (díl 3. Být pěstounem není sranda)

Kolik lidí žádá o pěstounskou péči v Ústeckém kraji


Nechceme vám čtenářům lhát, že i přes veškeré úsilí a nárůst počtu žadatelů o pěstounskou péči na přechodnou dobu, není zájem o pěstounskou péči stále nijak valný a počet náhradních rodičů, hlavně těch dlouhodobých, je dosud naprosto nedostatečný. Posuďte sami.
Počet žádostí o zařazení do evidence osob vhodných stát se pěstouny v jednotlivých letech:

rok 2012 – 43
rok 2013 – 35
rok 2014 – 27
k 30.05.2015 – 13

PĚSTOUNEM Z LEKNUTÍ 2. Úřady a soudy! (Příběh Ilony)

Pěstounem z leknutí (2.díl)

Poštou za týden přichází,,Usnesení'' soudu . Nezletilá se předává do mojí péče . Na dodatek času, od kdy do kdy, se soud neohlížel .

Tááák. Co teď ?! Rodiče chtějí holčinu zpět. Vysvětluji jim stanovisko soudu a hrozbu okamžitého DD pro dítě. O možných postizích mé osoby jsem se ani nenamáhala vyprávět. Do toho všeho mne písemně a telefonicky bombarduje právník prarodičů, který si ovšem nenašel zřejmě dost času k prostudování soudních návrhů a usnesení, které jsem mu také poštou zaslala.

NAŠI PADLÍ ANDĚLÉ 5. Neřízená střela! (příběhy dětí v náhradní rodině)

5. Neřízená střela.

NAŠI PADLÍ ANDĚLÉ 4. Nový svět bez hranic! (příběhy dětí v náhradní rodině)

Nový svět bez hranic.

Můj manžel Jiří je tiché mírné povahy. Domácí peciválek, který do hospody zajde, jen když se pořádá podniková oslava. A já bych mu někdy tak ráda viděla paty. My ženský jsme prostě nespokojené za každých okolností.

PĚSTOUNEM Z LEKNUTÍ 1. Byl to šok! (Příběh Ilony)

Pěstounem z leknutí .(část 1)

Je všední ráno babího léta. Náš syn už je ve 4.třídě ZŠ .Má ji hned naproti našemu baráku .Jen přejít silnici . I tak ho raději doprovázím a snažím se ho celé ráno popohánět, aby tam nedorazil jako poslední .
Můj muž má celý tento týden v práci noční směnu a tak si ještě pospává .To je k vzteku ,protože nemůžu ničím rachotit ,tudíž nic moc dělat .

Poutníci pěstounské péče...

Poutníci pěstounské péče...

O pěstounské péči se nikdy nepsalo ani nemluvilo tolik jako teď. Mělo by mě to těšit, protože děti bez doma si zasluhují více pozornosti, než kolik se jim dosud dostávalo. Jenže mě to netěší. Naopak, jsem zmatená a v rozpacích.

Chci být pěstoun!

První setkání s dvouletým Toníčkem, který byl z biologické rodiny odebrán pro týrání a tělesné tresty, bylo opravdu smutné. jednalo se o naše první dítě, které jsme jako čerstvě prověření pěstouni přijímaly. Věděli jsme, že děti které k nám budou přicházet, mají za sebou spoustu špatných zkušeností, prošly zanedbáváním, nezájmem rodičů s tím jsme samozřejmě počítali, ale týrání dítěte lidmi, kteří ho mají především milovat a chránit? Dá se to vůbec pochopit rozumem? Je možné se na to kvalitně připravit? Ne, myslím že ne!

NAŠI PADLÍ ANDĚLÉ 3. Domove, líbezný domove! (příběhy dětí v náhradní rodině)

Sousedův kohout nezakokrhal. Zakousla ho naše rotvajlerka už před půl rokem, ale budík zazvonil včas.  Rychlá ranní káva, snídaně na stojáka a honem do auta. Náš syn trochu váhal. Byla sobota, škole by se tedy nevyhnul a v kojeneckém ústavu s námi byl před týdnem. Nedá se říci, že by si tento zážitek toužil zopakovat. Až příslib zastávky v Karlových Varech a lákavá vůně čerstvě dopečených karlovarských oplatek z kolonády ho zlomila. Se sluchátky v uších se pohodlně rozvalil na zadním sedadle.

JE PRAVDA ŽE DLOUHODOBÍ PĚSTOUNI PŘIBÝVAJÍ NEBO STATISTIKY LŽOU?

Statistiky tvrdí, že o dlouhodobou pěstounskou péči je zájem a že noví pěstouni přibývají. Kéž by to byla pravda! Jedná se ovšem o velmi zkreslenou informaci. Grafy skutečně ukazují nárůst dlouhodobých pěstounů, ale co už z nich nevyčtete je to, že se bohužel nejedná o klasickou pěstounskou péči, ale o výchovu dětí prarodiči či jinými příbuznými v jejich biologické rodině. Jaký je v tom rozdíl?

NAŠI PADLÍ ANDĚLÉ 2. Přípravy vrcholí!!! (příběhy dětí v náhradní rodině)

2. Přípravy vrcholí!

S ředitelem kojeneckého ústavu jsme byli domluveni, že pokud při naší další návštěvě, kluci neztropí srdceryvný výstup a neodmítnou nasednout k nám do auta, smíme si je odvézt domů. Při cestě do kojeneckého ústavu se mohlo stát cokoli. Mohlo nám přes cestu přeběhnout početné stádo divokých bizonů, mohlo přijít zemětřesení, anebo být vyhlášeno stanné právo, ale toho, že by ti dva divoši nechtěli nastoupit do našeho auta, tak toho jsem se opravdu bát nemusela.

NAŠI PADLÍ ANDĚLÉ 1. Když telefon zazvoní (příběhy dětí v náhradní rodině)

1. Když telefon zazvoní.

Ten den zazvonil telefon krátce před obědem a pořádně mě vyvedl z rovnováhy. Bylo jaro 2007, období rozkvetlých pampelišek a zlatého deště. Naše prověřování skončilo a my byli zařazeni do evidence osob vhodných stát se pěstouny. Konečně!!!

„ Zvoní ti mobil!“ křičí můj manžel Jiří z koupelny, kde stlouká porodní bednu pro právě narozená štěňata zlatého labradora.
„To je asi Lucka“ odpovím klidně a opět marně hledám své brýle. Naše dospělá dcera mi volá několikrát za den, před pár minutami jsme spolu domluvili. Zřejmě na něco zapomněla, bleskne mi hlavou.

PĚSTOUNSKÝ PRŮVODCE PRO ZAČÁTEČNÍKY V BRANŽI PĚSTOUNSKÉ.

PĚSTOUNSKÝ PRŮVODCE PRO ZAČÁTEČNÍKY V BRANŽI PĚSTOUNSKÉ.

Každý člověk, který uvažuje o pěstounské péči začne shromažďovat informace. Je jich spousta, jen co je pravda, jen po jejich přečtení máte někdy pocit, že stejně nic nevíte.

Základem úspěšnosti náhradní rodinné péče je zodpovědné rozhodnutí – umění odhadnout vlastní možnosti a síly.
Proto je dobré se zamyslet nad svým životem a sami sebe se zeptat:

1 .Jsem tolerantní a otevřený/á druhým?

2. Mám dost fyzických a duševních sil, abych dítě vychoval/a?

3. Budou mi stačit finanční prostředky?