KŘIČET NEBO NEKŘIČET? JAK SPRÁVNĚ MOTIVOVAT DĚTI?

Když dítě neposlechne, domluva nefunguje a vy máte pocit, že jste těžce ignorováni je na místě pořádně zakřičet?
Zařvat tak, že vás nemají šanci nevnímat? Většina lidí odpoví, že ano. Pokud nekřičíte často, tak děti zpozorní a začnou brát vážně vaše požadavky. Po našich letitých zkušenostech musím bohužel konstatovat, že jsem jsme s touto teorií neuspěli.

Já už jsem přišla na to, že křik je ve výchově dětí špatný pomocník, bolí mě hlasivky, upozorním na problém všechny sousedy v okolí a rozštěkám naše psy...
A děti? Ty na pár vteřin ztuhnou......pak hodí do koše pár papírků, posbírají několik hraček a sotva z pokoje odejdu je po úklidu.
Vím to a stejně někdy křičím, protože domluvy většinou k ničemu nejsou. Ale jednu vychytávku mám :-)
Pokud chci, aby děti vyhověly mé žádosti v klidu, musím jí správně načasovat. Úklid pokoje před večeří a ještě s časovým ohraničením, to většinou funguje dobře.
"Ukliďte pokoj, za půl hodiny je večeře. Přineste mi ukázat aktovky a budu kontrolovat jestli máte poskládané školní oblečení, aby jste ho ráno nevyhrabávali z bordelu. Upozorňuji na to, že se budu dívat i pod postel!(Je mi jasné, že by tam všechno nakopaly) . Kdo to nestihne, bude to dělat místo večeře!"
Naše děti rádi jedí. Jídlo je jejich hnacím motorem a proto udělají co po nich chci. Musím je ale upozornit na to, že se podívám i za skříň, pod psací stůl i do aktovky (nestojím o žádná překvápka). Taky na to, že chci vidět ořezané pastelky a mít na stole krabičku na zítřejší svačinu do školy. Většinou všechno zvládnou a celkem bez řečí, protože představa, že by přišly o večeři, je pro ně nepřijatelná.
To se týká kluků, holky jsou jednak nimry v jídle a pak si své věci uklízí většinou sami. I když i u nich občas pokoj vypadá jak po výbuchu bomby.
Křik jako takový naše děti nepřesvědčí o tom, že jde do tuhého, protože po něm nenásleduje žádný pořádný výchovný masakr. Kdo si dovolí nařezat pěstounskému dítěti? A nějaké symbolické plácnutí, to je jim spíš pro smích. Vědí, že přijde maximálně nějaký zákaz. Ale co zakázat, když už je všechno zakázané? :-)
Tak že u nás fakt nejvíc platí dobré načasování požadavku. A nemusí to být jen o jídle.