Neprošli jste sítem na pěstouny, zkuste to znovu

Někteří zájemci o náhradní rodinnou péči nás zklamaně upozorňují, že nesplňují požadavky na budoucí pěstouny. Důvody jsou různé, nezaměstnanost, dluhy, malý byt, hodně dětí, žádné děti, chybí partner, atd. Mohli bychom pokračovat dlouho. Těch důvodů může být celá řada, ale ne všechny zájemcům sociálkou uvedené důvody jsou nepřekonatelné. Stačí na tom trochu zapracovat a žádost zkusit znovu. Toužíte-li po přijetí dětí, nevzdávejte to a přečtěte si následující článek.

Máme malý byt či dům, nemůžeme být pěstouni, co s tím?
Obytný prostor lze přeorganizovat tak, abyste požadavky OSPODu splňovali. Například lze spát v obýváku, aby se ložnice dala použít jako další dětský pokoj. Pokud by to nepostačovalo, můžete sociálce slíbit, že si po přijetí dětí byt vyměníte, dům přistavíte, apod. Nedoporučujeme si kupovat na hypotéku velký dům či byt předem, vybavovat pokojíčky a nakupovat hračky, neboť ani po splnění této podmínky nemusíte být schváleni z jiného důvodu.

Jsem nezaměstnaná, prý nebudu schválena, protože chci děti kvůli penězům
Novela zákona o sociálně právní ochraně dětí tak trochu počítala, že se pěstounství stane zaměstnáním v rámci přechodné pěstounské péče, takzvané profesionální. Pokud splňujete podmínky neměla by být nezaměstnanost problém. Příjem by však měl mít alespoň jeden z partnerů, nejčastěji manžel, partner. Vtip je v tom, že není dána požadovaná výše příjmu, jinak řečeno, je jedno, jak je příjem velký, hlavně, že je nějaký. Jestliže partner nemá příjem, zkuste ho přesvědčit, aby si nějakou práci našel, třeba i špatně placenou. Důležité je, aby pracovní poměr trval alespoň půl roku. Pak je možné požádat znovu.

Chodím do práce a nemůžu být pěstounkou, protože bych neměla na děti čas
Klasická dlouhodobá pěstounka pracovat může, zákon to umožňuje. Podmínka se týká jen pěstounské péče na přechodnou dobu. Slibte úřadům, že jakmile budete zařazena do evidence, tak dáte výpověď dohodou a dohodněte se na tom se zaměstnavatelem.

Máme dluhy a tak nemůže být pěstouny
Kdo dnes nemá žádné dluhy? Jsou dluhy a dluhy. Máte-li běžné dluhy na dům, na auto, spotřebitelský úvěr obvyklé výše, který splácíte, tak můžete ospoďačce doložit výpis z bankovních a nebankovních úvěrů nebo jiný doklad, že řádně splácíte. Máte-li však exekuce nebo jste-li v insolvenci, bude nejspíše nutné s žádostí vyčkat do vyřešení situace. Sociálka nemůže svěřit dítě do rodiny, ve které by bylo ohroženo např. ztrátou bydlení nebo ve které by nežilo na přiměřené hmotné úrovni.

Jsem sama a nemám partnera, dítě mít nemůžu
Pěstounkou se může stát i rozvedená samoživitelka, má-li k tomu podmínky. Doporučujeme ospoďačce vysvětlit jak vám s péčí o svěřené děti může mohou vypomáhat biologické děti, vaše rodiče, sestra, apod.

Jsem mladá, ale partner je straší 65 let
Logicky vzato, když může být pěstounkou i samoživitelka, tak proč najednou může být překážkou starý partner. Zkuste doložit podrobnější od lékaře, že váš partner je stále vitální a že je schopen s vámi společně vychovávat děti.

Na pěstounku jsem příliš mladá, prý si mám dítě adoptovat
Pokud máte děti, tedy pokud máte rodičovské zkušenosti, pěstounkou být klidně můžete. Zkuste vysvětlit ospoďačce, že jste schopná o cizí dítě pečovat. Vhodné kompetence mohou mít například mladí lidé z velkých mnohodětných rodin nebo z pěstounských rodin.

Mé vlastní děti zlobí a tak nejsem vhodná jako pěstounka
Podmínka, že biologické děti nesmí být se specifickými zdravotními nebo výchovnými problémy platí na přechodnou pěstounskou péči. U dlouhodobé pěstounské péče by to nemusel být problém, ale vše záleží na konkrétní situaci. Zkuste argumentovat tím, že tím, že máte s vlastními dětmi problémy, jste se naučila ty problémy zvládat, což se vám u nevlastních dětí může hodit.

Bylo pro nás vytipováno dítě majoritního etnika do 1 roku věku
Stává se, že žadatelé něco na kraji uvedou, ale pak se začínají s problematikou náhradní rodinné péče seznamovat blíže a své požadavky mění, např. zvyšuje se tolerance k zdravotním specifikům, etniku, ad. Bývá jistější poslat to písemně doporučeně na kraj než se spoléhat na telefonát.

Nemůžeme být pěstouny protože proto
Podobných příkladů bychom mohli uvádět nespočet. Ale mnohé z nich mají stejné řešení. Nevzdávat to hned a ve svém úsilí stát se pěstouny nepolevit. Známe případy ala úplné bájo, kdy pěstounka mělo vše vyřízené během půl roku včetně přijetí dítěte a případy, kdy pěstouni čekali na dítě řadu let, byli opakovaně vyzýváni, aby žádost stáhli a přesto se dočkali.

Nevzdávejte to!
Pravda, vždy je lepší důvěřovat odborníkům i v tom, že bude lepší se pěstouny nestat, ale z praxe je patrné, že i mistr tesař se občas utne. Někdy se pěstounská péče povede tam, kde to není očekáváno a někdy se nepovede tam, kde jsou pěstouni ukázkově příkladní. Lidové pořekadlo říká, kdo nic nezkusí, nic nemá. Když to vzdáte sami, dítěte se nikdy nedočkáte.

Závěr:
Co se týče síta na pěstouny, jak se zdá platí, že čím víc je zájmu, tím je filtr přísnější, tudíž pěstounů je pořád +- stejně, tedy málo. Naše organizace naopak zastává názor, že filtr by měl být pouze základní vyplývající ze zákonných nároků na osobu vhodnou stát se pěstounem. A těch překážek je naprosté minimum. Když to zjednodušíme, pěstoun musí mít: čistý trestný rejstřík, bytové (hmotné) podmínky, dobrý zdravotní stav, udělat psychotesty a projít přípravkou.

Jinou otázkou je, zda se pro každou přijímací rodinu najde dítě. A odpověď zní ne. Garantovat dítě podle představ žadatelů nelze. Plně respektujeme, že párování dětí a pěstounů je prostorem pro odborníky, byť bychom jako neziskovka uvítali možnost se na procesu podílet, ale samozřejmě i neziskovky potřebují odborníky. Jinými slovy, odborník dokáže lépe než žadatel sám odhadnout možnosti náhradní rodiny versus svěřené dítě.

A právě jakási neústupnost žadatelů ve svých požadavcích či údajné nereálné nároky na požadované děti bývají častým argumentem pro existenci ústavních zařízení, které musí brát děti, které údajně nikdo nechce. Proto bychom byli rádi, kdyby přibývalo lidí otevřených a ochotných pomoci opuštěným dětem najít nový domov.

Uvítáme sdílení vašich zkušeností či názorů v komentářích pod článkem.